Genom att klicka på "Acceptera" samtycker du till lagring av cookies på din enhet för att förbättra navigeringen på webbplatsen, analysera användningen av webbplatsen och hjälpa oss i våra marknadsföringsinsatser.
tillbakaSKRIV UT

Alberto Voerzio

Barolo La Serra 150cl

995

SEK ex. moms

LAGERSALDO
0
TYP
Rött vin
ÅRgång
2017
LAND
Italien
REGION
Piemonte
PRODUCENT
Alberto Voerzio
Alberto Voerzio
STORLEK
150
Artikelnummer/sku
110040117PRIT

BESKRIVNING

2017 Barolo La Serra

Vingård:Ett vingårdsläge på 1,3 ha med åldern 6-17 år. Vingården har en sydostlig till sydlig exponering i La Serra Cru. Plantorna har hög densitet (6600 plantor/ha).På 400-450 möh är La Serra bland de högsta belägna och historiska cru-vingårdarna i Barolo.

Jordmån:Vit lera, rik på kalk & kalksten

Vinmakning:Handskördadi början av september med jäsning i ca 25 dagar på ståltank och två pumpovers per dag. Lagring 24 månader på en blandning av franska barriquer 225 liter och stora 1000-litersfat varav ca 25% nya. Vinet buteljeras alltid i augusti vid fullmåne och en mycket liten andel svavel tillsätts.

Back Button